Skolledning

Skolföreståndare

Tom Logren

tom.logren@sahd.ax

ratt

 

 groupwise2014    Logo Filr

Vice skolföreståndare

Nina Bergdahl-Engman

nina.bergdahl-engman@sahd.ax

Skoldirektör

Mathias Eriksson

mathias.eriksson@sahd.ax

 

 Anmälan om sjukfrånvaro för elever

lemland-franvaro@sahd.ax

 

Klasslärare

1-2 A

Gun Vickström

gun.vickstrom@sahd.ax

 

3-4 A

Marika Kevin

marika.kevin@sahd.ax

 

 

1-2 B

Christina Sjöbacka-Bäck

christina.sjobacka-back@sahd.ax

 

3-4 B

Josephine Blomster-Lillie

josephine.blomster-lillie@sahd.ax

 

5-6 B

Annika Hitonen

annika.hitonen@sahd.ax

1-2 C

Nina Berdahl-Engman

nina.bergdahl-engman@sahd.ax

 

3-4 C

Mikaela Nordin-Styrström

mikaela.nordin-styrstrom@sahd.ax 

 

5-6 C

Johan Alén

johan.alen@sahd.ax

 

Timlärare och speciallärare

Katarina Granström

Timlärare

katarina.granstrom@sahd.ax

Monika Sundström

Speciallärare

monika.sundstrom@sahd.ax

Camilla Häuselmann

Specialklasslärare

camilla.hauselmann@sahd.ax

 

 Jenny SIndén

Timlärare

jenny.sinden@sahd.ax 

   

 

Ambulerande lärare (SÅHD)

Kalliope Grammenos

Musiklärare

kalliope.grammenos@sahd.ax

 

 

Assistenter

 Carola Selenius

carola.selenius@sahd.ax

Erika Santos (assistent och skolkanslist)

erika.santos@sahd.ax

Jeanette Toivonen

jeanette.toivonen@sahd.ax

 

   

Mathilda Grandell

mathilda.grandell@sahd.ax 

Mirke Tötterman

mirke.totterman@sahd.ax 

 

 

   

För- och eftermiddagsverksamhet 

Anna Nordberg, fritidspedagog

anna.nordberg@sahd.ax 

Carola Selenius, barnskötare                    Mathilda Grandell, barnskötare

carola.selenius@sahd.ax                          mathilda.grandell@sahd.ax        

 Jeanette Toivonen, barnskötare

jeanette.toivonen@sahd.ax 

Mobiltelefon till eftis

0457-3455551

 

Köket

Monika Engblom

Husmor

monika.engblom@sahd.ax

Ros-Marie Jansson

Kock

ros-marie.jansson@sahd.ax

Ann-Charlotte Sundholm                                   Marlene Björklund

Kock                                                                   Köksbiträde

ann-charlotte.sundholm@sahd.ax                      marlene.bjorklund@sahd.ax

 

Lokalvårdare

Pille Liiv

pille.liiv@sahd.ax  

 

Maria Bergman

maria.bergman@sahd.ax

 

Övriga och mycket viktiga personer

 

 


vik. Fritidssekreterare Nina Forsman

nina.forsman@lemland.ax 

Cia Numelin

Bibliotekssekreterare 

biblioteket@lemland.ax och 

Nina Bengtsson

Biblioteksfuntionär/kultursekreterare

nina.bengtsson@lemland.ax 

 

Ursula Sjöwall

Skolhälsovårdare

ursula.sjowall@ahs.ax

Alexandra Nyholm

Skolpsykolog

alexandra.nyholm@sahd.ax 

Alexandra Sundholm

Skolkurator

alexandra.sundholm@sahd.ax

Nina på följande telefonnummer:

Nina Forsman: 0457-3799067

Mer information finns även på fritidskansliets hemsida.

Öppettider för allmänheten:

Tisdagar: 9.00-13.00, 18.00-20.00

Onsdagar: 9.00-15.00

Torsdagar: 9.00-13.00, 18.00-20.00

Telefon: 34595

Ursula är på skolan på onsdagar.

Telefon: 349535

Mobiltelefon: 0457-5302058

 

Alexandra är på skolan på onsdagar, udda veckor 8-16 och jämna veckor 12-16.

Mobiltelefon: 0457-3451876

 

Skolans telefonnummer

34950 växel
349510 / 0400 714468 skolföreståndare
349511 lärarrum
349512 lärare åk 1-2
349513 lärare åk 3-6
349514 kopieringsrum
349520 kök
349521 husmor
349530 fastighetsskötare
349535 skolhälsovårdare
349536 speciallärare
349537 lokalvårdare
349515 kanslist
  0457-3455551       eftis mobilnummer

Adressuppgifter

Skolans adress:

Lemlands grundskola

Skolvägen 3

AX-22610 Lemland

Tfn: 018-34950

Skolkansliet:

Södra Ålands Högstadiedistrikt

Pb 5

AX-22151 Jomala

Tfn: 018-31370